Home » Produkty Adalbertus » Karabinek Mauser wz.29 – broń figurki 120mm

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Karabinek Mauser wz.29 był polską konstrukcją przeznaczona pierwotnie jako podstawowa broń Wojska Polskiego. Produkowany w FB Radom w latach trzydziestych był bronią podobną w wyglądzie i parametrach do niemieckich Mauser 98K. W zestawie do sklejania naszej najnowszej figurki 120mm przedstawiającej żołnierza polskiego z 1939 roku znajdzie się także ten karabinek wraz bagnetem wz.29. Zobacz renderingi 3D dowiedz się więcej!

Historia karabinka Mauser wz.29

Po odzyskaniu niepodległości na mocy decyzji Rady ambasadorów Polska otrzymała wyposażenie niemieckiej fabryki broni w Gdańsku. Jako podstawowe uzbrojenie Wojsko Polskie przyjęło więc karabin systemu Mauser wz.98 produkowany przy pomocy maszyn tej fabryki jako Mauser wz.98. W drugiej połowie lat 20 wypracowano koncepcję taktyczną użycia krótszego karabinka, który był lżejszy i poręczniejszy od długolufej wersji wz.98, ale miał mniejszy zasięg skutecznego strzału.

żolnierz z kbk Mauser wz.29

Na początku lat trzydziestych koncepcja uległa zmianie i ponownie wprowadzono Jako podstawowe uzbrojenie karabin wz.98. Karabinki pozostały jako uzbrojenie kawalerii i obsługi broni zespołowych oraz służb i policji. Oczywiście znajdowały się także w rękach zwykłych strzelców w trakcie działań wojennych 1939 roku, ale w mniejszej niż karabin wz.98 liczbie.

Polish_Wz_29

Duża liczba karabinków wz.29 została wyeksportowana do Hiszpanii na uzbrojenie wojsk gen. Franco. Nie miały one nabitych znaków producenta oraz nieoficjalnie nazywane były wz.29e (e – eksport).
Po zakończeniu kampanii wrześniowej 1939 roku duża partia kbk wz.29 trafiła do rak obydwóch agresorów. Niemcy i Sowieci wprowadzili je do uzbrojenia swoich żołnierzy. W Wehrmachcie oznaczano je Gewehr 298(p) – G298(p).

Model karabinka wz.29

Nasza figurka będzie uzbrojona w karabinek wz.29 – tak jak rekonstrukcja historyczna na podstawie której została opracowana. W modelu znajdzie się także bagnet wz.29, który będzie można zamocowana karabinie, lub pozostawić w pochwie.

mauser-02

mauser-03

Zobacz też:

Żołnierz Polski 1939 – figurka 120mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *