Home » Produkty Adalbertus » Figurka Żuawa Śmierci 1863 – 54mm

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Żuawi Śmierci to legendarna i budząca postrach formacja z okresu Powstania Styczniowego 1863 roku. W najbliższych dniach ukaże się w ofercie Adalbertus figurka w skali 54mm przedstawiająca polskiego Żuawa. Zobacz tło historyczne i dowiedz się więcej o wykonaniu tej figurki.

Legenda Żuawów

Żuawi to francuska formacja algierskich wojowników. Zasłynęła ona operacjami przeciw Rosjanom podczas Wojny Krymskiej dziesięć laty przed powstaniem. Podobne formacje powstały także podczas amerykańskiej Wojny Secesyjnej odbywającej się w tym samym czasie co nasze powstanie.

 Żuławi 1863

Polscy Żuawi 1863

Polscy Żuawi Śmierci wyróżniali się na tle innych jednostek powstania umundurowaniem nawiązującym do francuskiego poprzednika, ale całkowicie w kolorze czarnym z charakterystycznym białym krzyżem na piersiach. Formacja została wyszkolona przez francuskiego nauczyciela fechtunku: Francois’a Rochebrune’a i wzięła udział w walkach od lutego do maja 1863 roku. W pierwszej bitwie pod Miechowem 150 Żuawów, przy ponad 80 % strat zmiażdżyło obronę rosyjskiej piechoty. Pod koniec marca 1863 główne siły formacji zostały zmuszone do przejścia granicy austriackiej, ale ostatni Żuławi walczyli jeszcze pod Krzykawką w maju 1863 roku. Pozostała legenda oddziału uderzeniowego Powstania.

Polish Zouaves 1863

Inspiracja figurki Żuawa Śmierci

Stanisław Leśniewski - oficer Żuławów ŚmierciOd zawsze inspirował mnie mundur Żuawa z Muzeum Wojska Polskiego. Znane były zdjęcia Żuawów, zwłaszcza Rochebrune’a i towarzyszy, powielane później jako malowane pocztówki.  Był to okres coraz powszechniejszego używania fotografii. Kiedy wpadła w moje ręce ksiązka „Fotografie Powstańców Styczniowych” szybko wybrałem postać Stanisława Lesińskiego. Jak podaje notatka biograficzna w tej książce,

„(1831-) Kapitan wojsk rosyjskich. W powstaniu major w oddziale A. Jeziorańskiego, i M. Langiewicza, dowódca I plutonu Żuawów J. Miniewskiego, walczył m.in. pod Małogoszczem, Chrobrzem, Grochowiskami, podlesiem i Krzykawką”

Poza przedstawiona na zdjęciu jest charakterystycznie upozowana, widać znamię epoki, podobne zdjęcia z Wojny Secesyjnej aż do IWŚ są znane modelarzom

Figurka 54mm – Żuaw Śmierci

Nasza figurka została wyrzeźbiona przez Przemysława Szymczyka, znanego modelarza z miasta Łodzi. Składa się z kilku tylko części i jest dosyć prosta do pomalowania. Więcej o jej opracowaniu i malowaniu znajdziesz w artykule na stronie www.figus.pl.

resin figure of Zouave

Figurka Żuawa Śmierci jest dostępna w sklepie www.armahobby.pl od sierpnia 2014. Kliknij

Literatura:

Leszek Machnik, „Fotografie Powstańców Styczniowych w zbiorach Gabinetu Grafiki Zakładu Narodowego Imienia Ossolińskich Katalog”, Wrocław 2002, Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Żuaw Adalbertus KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

3 thoughts on “Figurka Żuawa Śmierci 1863 – 54mm

 1. kerim1 pisze:

  Szanowni Panowie,

  W pierwszych słowach mojego listu chciałbym Was serdecznie pozdrowić i zwrócić uwagę na to, że wypuściliście na rynek modelarski figurkę żuawa śmierci a nie żuława. A drugich słów chyba nie będzie.

 2. Dziękuję za zwrócenie uwagi na zawstydzający błąd. Na szczęście tytuł artykułu łatwo jest poprawić, a opakowania są wydrukowane poprawnie. A jak podoba się sama figurka?

  1. kerim1 pisze:

   Wprawdzie nie jestem figurkowcem tylko modelarzem lotniczym, ale mając w rękach PZL P.1 domyślam się że figurka jest równie świetna jak pezetelka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *