Home » Produkty Adalbertus » Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Powstanie Warszawskie jest pomimo 70 lat od jego wybuchu żywym tematem w polskiej świadomości zbiorowej. W ostatnich latach zainteresowanie i kontrowersje na jego temat ulegają nasileniu. Figurka Łączniczki AK z okresu powstania jest też jedna z najlepszych wyprodukowanych przez Adalbertus. Zobacz jak powstała ta wspaniała postać w skali 120mm.

Rzeźba figurki Łączniczki AK

Figurkę łączniczki wyrzeźbił wyjątkowo uzdolniony autor – Pongsatorn Kanthaboon Tajlandii. O autorze ostatnio nie wiele słychać, jednak w pierwszej dekadzie tego wieku należał on do światowej ekstraklasy rzeźbiarzy 120mm.

szkic figurki 120mm

Jeden ze szkiców figurki

Projekt rozpoczęliśmy od zebrania zdjęć łączniczek AK ze Zgrupowania Radosław – chodziło o postacie ubrane w panterki Waffen SS. Zgrupowanie zdobyło je w pierwszych dniach powstania z magazynów na Stawkach. Następnie Pongsatorn wykonał kilka szkiców, i ustaliliśmy pozę, w jakiej ma być wyrzeźbiona dziewczyna. Z założenia miała być szczupła – pamiętajmy, że czasy okupacji były czasami niedożywienia ludności na wschód od Rzeszy.

Łączniczka

figurka Parasol

Zawartość modelu

Zamiast alternatywnych główek w czapce lub hełmie zdecydowałem się na zamówienie dwóch wariantów rąk. Chodziło o to, że regulaminowe położenie biało-czerwonej opaski zmieniało się 10 sierpnia. Pozwalało to modelarzowi na wybór miejsca walk w którym chciałby postawić figurkę – Obrona Cmentarzy 2-10 Sierpnia, Starówka – do końca sierpnia czy Powiśle – połowa września.

figurka na tle zdjęc powstania

Dwa warianty biało-czerwonej opaski

Ubiór łączniczki to typowy dla Powstania zbiór elementów cywilnych i wojskowych, skromnie i na ile się da praktycznie. Niemiecka panterka, ze świetnie odwzorowanymi załamaniami, marszczeniami i przeszyciami. Spódnica i buty proste i schludne, z wspaniałymi marszczeniami od siedzenia – z tyłu na wysokości kolan.

figurka dziewczyna AK

Doskonały granat i torba parciana nadają figurce dodatkowego wyrazu. Dopełnieniem są blaszka fototrawiona i kalkomania. Na blaszce wybrane oznaczenia orły wojskowe i oznaki harcerskie oraz medalik na szyję. Na kalkomanii trzy wzory stempla WP lub AK.

blaszka i kalka AK 1944

Malowanie figurki kobiety – żołnierza AK

Figurę żołnierki AK pomalował Waldek Okrzeja, znany modelarz, właściciel firmy Atak Model – produkującej świetne Zimmerity z żywicy.

Figurka AK 120mm Figurka Powstanie Warszawskie

Figurka była malowana aerografem i cieniowana olejami. Wspaniały efekt został wypracowany przez Waldka w kilka dosłownie dni. Kolorystyka panterki – jak widać było lato, a tu mamy ja przewrócona na lewa stronę na kolory jesieni. Po prostu wśród ruin kolor ceglasty maskował lepiej niż zielony.

figurka - warszawa 1944 wariant

Figurki Adalbertus 120mm – gdzie kupić?

120-02 figurka adalbertus 120-05 figurka adalbertus

  • Figurka Łączniczki AK 120mm jest dostępna w naszym sklepie www.armahobby.pl
  • Wysłani na pomoc bez szansy powodzenia – 1 AWP – figurka 120mm

Obydwie figurki kupisz tutaj

One thought on “Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm

  1. Jak donoszą nasi czytelnicy, na zdjęciu:

    Jest przedstawiony 15 letni żołnierz batalionu Miotła a potem Czata49 – Tadeusz Rajszczak „Maszynka”. Autor figurki dał się zmylić dziewczęcemu wyglądowi młodego żołnierza. Za sprostowanie dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *