Home » Produkty Adalbertus » Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Powstanie Warszawskie jest pomimo 70 lat od jego wybuchu żywym tematem w polskiej świadomości zbiorowej. W ostatnich latach zainteresowanie i kontrowersje na jego temat ulegają nasileniu. Figurka Łączniczki AK z okresu powstania jest też jedna z najlepszych wyprodukowanych przez Adalbertus. Zobacz jak powstała ta wspaniała postać w skali 120mm.

Rzeźba figurki Łączniczki AK

Figurkę łączniczki wyrzeźbił wyjątkowo uzdolniony autor – Pongsatorn Kanthaboon Tajlandii. O autorze ostatnio nie wiele słychać, jednak w pierwszej dekadzie tego wieku należał on do światowej ekstraklasy rzeźbiarzy 120mm.

szkic figurki 120mm

Jeden ze szkiców figurki

Projekt rozpoczęliśmy od zebrania zdjęć łączniczek AK ze Zgrupowania Radosław – chodziło o postacie ubrane w panterki Waffen SS. Zgrupowanie zdobyło je w pierwszych dniach powstania z magazynów na Stawkach. Następnie Pongsatorn wykonał kilka szkiców, i ustaliliśmy pozę, w jakiej ma być wyrzeźbiona dziewczyna. Z założenia miała być szczupła – pamiętajmy, że czasy okupacji były czasami niedożywienia ludności na wschód od Rzeszy.

Łączniczka

figurka Parasol

Zawartość modelu

Zamiast alternatywnych główek w czapce lub hełmie zdecydowałem się na zamówienie dwóch wariantów rąk. Chodziło o to, że regulaminowe położenie biało-czerwonej opaski zmieniało się 10 sierpnia. Pozwalało to modelarzowi na wybór miejsca walk w którym chciałby postawić figurkę – Obrona Cmentarzy 2-10 Sierpnia, Starówka – do końca sierpnia czy Powiśle – połowa września.

figurka na tle zdjęc powstania

Dwa warianty biało-czerwonej opaski

Ubiór łączniczki to typowy dla Powstania zbiór elementów cywilnych i wojskowych, skromnie i na ile się da praktycznie. Niemiecka panterka, ze świetnie odwzorowanymi załamaniami, marszczeniami i przeszyciami. Spódnica i buty proste i schludne, z wspaniałymi marszczeniami od siedzenia – z tyłu na wysokości kolan.

figurka dziewczyna AK

Doskonały granat i torba parciana nadają figurce dodatkowego wyrazu. Dopełnieniem są blaszka fototrawiona i kalkomania. Na blaszce wybrane oznaczenia orły wojskowe i oznaki harcerskie oraz medalik na szyję. Na kalkomanii trzy wzory stempla WP lub AK.

blaszka i kalka AK 1944

Malowanie figurki kobiety – żołnierza AK

Figurę żołnierki AK pomalował Waldek Okrzeja, znany modelarz, właściciel firmy Atak Model – produkującej świetne Zimmerity z żywicy.

Figurka AK 120mm Figurka Powstanie Warszawskie

Figurka była malowana aerografem i cieniowana olejami. Wspaniały efekt został wypracowany przez Waldka w kilka dosłownie dni. Kolorystyka panterki – jak widać było lato, a tu mamy ja przewrócona na lewa stronę na kolory jesieni. Po prostu wśród ruin kolor ceglasty maskował lepiej niż zielony.

figurka - warszawa 1944 wariant

Figurki Adalbertus 120mm – gdzie kupić?

120-02 figurka adalbertus 120-05 figurka adalbertus

  • Figurka Łączniczki AK 120mm jest dostępna w naszym sklepie www.armahobby.pl
  • Wysłani na pomoc bez szansy powodzenia – 1 AWP – figurka 120mm

Obydwie figurki kupisz tutaj

One thought on “Figurka Łączniczki AK – Powstanie Warszawskie 1944 – 120mm

  1. Jak donoszą nasi czytelnicy, na zdjęciu:

    Jest przedstawiony 15 letni żołnierz batalionu Miotła a potem Czata49 – Tadeusz Rajszczak „Maszynka”. Autor figurki dał się zmylić dziewczęcemu wyglądowi młodego żołnierza. Za sprostowanie dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *