Home » Produkty Adalbertus » Bolesław Wieniawa Długoszowski 1915 – figurka 54mm

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Obchodzimy dzisiaj 100 lecie wymarszu Kompanii Kadrowej Legionów. To pierwszy oddział polski walczący w Wielkiej Wojnie – wojnie dla Polski wygranej. Dzisiaj przedstawiamy figurkę ułana Legionowego z początku 1915 roku. Przedstawia ona postać Bolesława Wieniawy Długoszowskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych Legionistów, późniejszego adiutanta Józefa Piłsudskiego.

Kompania Kadrowa Legionów

Początek Legionów wiąże się z polskimi formacjami paramilitarnymi w Zaborze Austriackim. W momencie wybuchu Wielkiej Wojny środowiska polskie wykorzystując ogromne wpływy na Dworze Cesarskim i metodę faktów dokonanych przekształciły polskie formacje paramilitarne: Polskie Drużyny Strzeleckie i Związek Strzelecki w Legiony Polskie – miało to miejsce 16 sierpnia 1914 roku.
Zanim do tego doszło, 3 sierpnia wyruszyła na tereny zaboru Rosyjskiego tzw. Siódemka Ułanów Beliny, która w typowo komandoskim rajdzie zasiała panikę i zerwała mobilizację Polaków do Armii Carskiej.

kadrowa w Kielcach

Kompania Kadrowa w Kielcach

6 sierpnia wyruszyła kompania kadrowa składająca się ze stu kilkudziesięciu żołnierzy, pod dowództwem komendanta Piłsudskiego. Niestety nadzieje na wzniecenie powstania w Zaborze Rosyjskim nie ziściły się, i po zajęciu Kielc kompania wróciła do Krakowa stając się zalążkiem Legionów. Była ona pierwszym oddziałem walczącym o odzyskanie niepodległości w Pierwszej Wojnie Światowej.

Zobacz w serwisie www.figus.pl

Polskie Orły Wojskowe 1914-18 – organizacje paramilitarne link
Polskie Orły Wojskowe 1914-18 – Państwa Centralne klik

Bolesław Wieniawa Długoszowski – pierwszy ułan Rzeczypospolitej

Trudno w jednym akapicie zawrzeć cała legendę Wieniawy, pierwszego ułana Rzeczypospolitej. Nasz bohater wymaszerował z kompania kadrową w składzie czwartego plutonu. Chciał do ułanów Beliny, ale nie miał konia. Posiadanie tego, najważniejszego elementu wyposażenia kawalerzysty było warunkiem przyjęcia do ułanów. Koń znalazł się po drodze i Wieniawa zniknął z piechoty stając się kawalerzystą.
Przez pierwsze miesiące wojny walczył bardzo skutecznie jako dowódca plutonu ułanów. Potem został adiutantem Piłsudskiego i przeszedł z nim koleje Wielkiej Wojny, odzyskanie niepodległości, wojnę Polsko-Bolszewicką i zamach majowy.

wieniawa main webfigurka beliniaka - wieniawa

Figurka Ułana Legionów 1915

Figurkę Wieniawy jako ułana legionów w 1915 raku wyrzeźbił Marcin Kaźmierczak z Oddziału Ósmego. Przedstawia ona Wieniawę jako dowódcę plutonu ułanów na początku tamtego roku. Obok charakterystycznego munduru adaptowanego z austriackiego nosi on wczesną czapkę rogatywkę, niszczą i mniej rozłożystą w porównaniu do bardziej znanego, późniejszego modelu.

Figurkę pomalowałem farbami Lifecolor, spis kolorów oraz oznaczenia można znaleźć na stronie produktu w naszym sklepie, zajrzyj tam też do instrukcji PDF (link w tekście).

 wieniawa_beliniak_1915_2 wieniawa_beliniak_1915

Bibliografia

„Belina i jego ułani”  Piotr Hubiak , ISBN 83-7188-475-3, Krakow 2003
„Polski Mundur Wojskowy” Zdzisław Zygulski jr and Henryk Wielecki, ISBN 83-03-01483-8, Warszawa 1988
„Szabla i Koń, Gawęda o Wieniawie” Tadeusz Wittlin ISBN 83-88736-33-7, Łomianki 2003
„The Austro-Hungarian Forces in World War I (1)” by Peter Jung and Darko Pavlocic, Osprey MAA392, ISBN 1-84-176 -594-5

One thought on “Bolesław Wieniawa Długoszowski 1915 – figurka 54mm

  1. tekst u kulisach powstania Legionów Czy legiony były Piłsudskiego

    A tu o orłach Legionowych i nie tylko: Orły Polskie 1914-18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *