Home » Produkty Adalbertus » Figurki Żołnierzy z Bitwy Warszawskiej 1920

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Bitwa Warszawska i jej rocznica zgubiłyby się w cieniu obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, gdyby nie Dzień Wojska Polskiego. To największe polskie zwycięstwo w XX wieku siła rzeczy musiało zostać uwiecznione także figurkach Adalabertus. Zobacz dwie figurki w skali 1/35 z oferty naszej firmy.

Trochę historii

Trwająca od zimy 1919 roku wojna dobiegała do momentu kulminacyjnego, bolszewicy odzyskali kontrolę na większością zasobów Rosji i byli prawie gotowi do uderzenia na zachód, na pomoc tlącej się rewolucji Niemczech.

 1920-film-2-1024x701

Wyprzedzające uderzenie Polski i sprzymierzeńców ukraińskich na Kijów zmusiło przeciwnika do ruszenia do walki przed koncentracja całych sił. Wojsko Polskie przeszło do odwrotu zza Berezyny i z Kijowa. Nacisk nieprzyjaciela był duży, i istniała realna możliwość jego planów. Szczęśliwie koordynacja ataku Armi Czerwonej, brak koncentracji jej sił na kierunku warszawskim stworzyły korzystna sytuację – południowe skrzydło Bolszewików było odsłonięte.

infografika 1920

Kiedy pod Radzyminem jednostki WP powstrzymywały natarcie na stolice, znad Wieprza rozpoczęła się kontr-ofensywa polska. Plan opracowany przez gen rozwadowskiego i mistrzowsko przeprowadzony przez marsz. Piłsudskiego doprowadził do odcięcia sił Bolszewickich i ich rozbicia.

1920-film-1-1024x642
W półtora roku po odzyskaniu niepodległości Młode Państwo Polskie pokazała, że jest w stanie utrzymać swoją niepodległość.

Figurki żołnierzy z Bitwy Warszawskiej 1/35

Adalbertus oferuje kilka figurek z Wojny Polsko-Bolszewickiej. Dwie figurki wyrzeźbione i pomalowane przez Przemka Szymczyka z Łodzi przedstawiają żołnierzy w regulaminowym mundurze wz.19 i w francuskich hełmach Adrian lub czapkach „maciejówkach” – do wyboru. Oczywiście żołnierze podczas tej kampanii walczyli we wszystkich dostępnych mundurach, Polskiej Siły Zbrojnej (Polnische Wehrmacht), Francuskich w oddziałach Hallerczyków i w Wielkopolskich.
Nasze figurki „regulaminowe” maja zastosowanie uniwersalne, można je wykorzystać nawet jako żołnierzy formacji rezerwowych, lub uzupełnienia w wojnie 1939 roku. Figurki sa ustawione w pozie umożliwiającej stworzenie dioramy Bitwy pod Radzyminem lub obok nacierającego czołgu Renault FT-17.  Zobacz tez artykuł na stronie Figus.

Figurki WP 1920 w skali 1/35:

Żołnierz WP 1920

Żołnierz Piechoty 1, Bitwa Warszawska 1920

figurka 1/35

Żołnierz Piechoty 2, Bitwa Warszawska 1920

Inne figurki z Wojny Polsko – Bolszewickiej

Poza figurkami w skali 1/35, do okresu Wojny Polsko-Boszewickej należą też figurki Oficera 55 pułku piechoty wielkopolskiej (skala 54mm) i pilota Meriana Coopera z Eskadry Kościuszkowskiej (skala 1/48).
Oficer 55pułku pasuje do okresu odwrotu znad Berezyny i do szpicy ataku znad Wieprza. Merian Cooper doskonale nadaje się dopostawienia obok modelu samolotu Albatron D-III Oef lub Ansaldo Ballila.

oficer 1920 rok 54mm

Figurka Podpułkownik, 55 Poznański Pułk Piechoty 54mm

Pilot 1920 figurka 1/48

Figurka Merian C. Cooper, 1920 1/48

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *