Home » Produkty Adalbertus » Oznaki 1 Dywizji Pancernej – Normandia 1944

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Polska 1 Dywizja Pancerna była jedyną wielką jednostką która wzięła udział w walkach w Normandii. Zorganizowana na wzór brytyjski i wyposażona w sprzęt głownie amerykański doskonale spisała się w przełamaniu obrony i okrążeniu wojsk niemieckich pod Falaise. Wykonanie figurek żołnierzy tej dywizji jest stosunkowo łatwe z wykorzystaniem oznak rozpoznawczych z zestawu kalkomanii Adalbertus.

Polacy w bitwie Normandzkiej

Marynarka Wojenna

Pierwszymi jednostkami, które wzięły udział w bitwie normandzkiej były okręty Marynarki Wojennej osłaniające desant aliantów i ostrzeliwujące pozycje lądowe. Krążownik ORP Dragon prowadził 8 czerwca ostrzał pozycji lądowych i odparł ogniem dział głównych 152mm kontratak czołgów 21 Dywizji Pancernej Wehrmachtu przeciw plaży Sword. ORP Błyskawica i ORP Piorun osłaniały siły desantu i wzięły udział w starciu pod Ushant (8/9 czerwca), w którym zlikwidowano ostatni zespół niszczycieli Krigsmarine operujący na wodach Francji.

Udział lotnictwa myśliwsko-bombowego

W walce w Normandii wzięły udział samoloty 8 dywizjonów myśliwskich i 3 dywizjonów bombowych PSP. Pierwszego dnia operacji samoloty 131 skrzydła myśliwskiego oraz 305 dywizjon bombowy w ramach 2 Armi Lotnictwa Taktycznego wykonały 255 lotów bojowych. Dywizjon 305, dowodzony przez Bolesława Orlińskiego zniszczył koło Nancy zapas 13 mln litrów paliw co uznano za jeden z najważniejszych sukcesów podczas tej bitwy.

droga na mont ormel

Zniszczony sprzęt niemiecki pod Mont Ormel

1 Dywizja Pancerna

Pierwsza Dywizja Pancerna gen Stanisława Maczka dopiero w sierpniu wzięła udział w walkach w Normandii. Pierwsze walki, 8 sierpnia 1944 były trudne, przełamywanie oporu dobrze umocnionego przeciwnika. Po tygodniu, w Dzień Wojska Polskiego 15 sierpnia 1944 pod Jort Dywizja Przełamała front niemiecki i weszła na tyły 7 Armii. Od 19 sierpnia w ciężkich samotnych walkach pod Chamois i Mont Ormel stała na drodze odwrotu nieprzyjaciela zadając mu bardzo duże straty w sprzęcie i w ludziach. W okrążeniu w Normandii, które miało wielkość porównywalną ze Stalingradzkim, Polacy byli korkiem butelki, którego nie udało się Niemcom pokonać. Po zakończeniu bitwy 23 sierpnia została zluzowana przez jednostki Kanadyjskie.

odznaki 1 dywizji pancernej ze zbiorów MWP

Wybrane odznaki 1 Dywizji Pancernej ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zdj. W.Bułhak.

Kalkomanie oznak 1 Dywizji Pancernej 1/35

Zestaw kalkomanii Adalbertus zawiera 24 komplety oznak 1 dywizji dla figurek żołnierzy 1/35. Znajdziesz tu oznaki dywizyjne tzw „wiewióry” na lewe ramię, oznaki Poland na rękawy i dwa rodzaje orłów, malowane na hełmach z szablonu oraz naszywane na beret. Dowiedz się więcej o oznakach z artykułu w serwisie Figus.

kalkomanie 1 dyw panc - instrukcja

Kup kalkomanie 1 Dywizji Pancernej w sklepie Arma Hobby

Normandia 1944

Zobacz też US Navy NL Ponton Pier z oferty Attack Squadron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.