Home » Produkty Adalbertus » Westerplatte 1939 – figurki 1/35

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

W przeddzień 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej prezentujemy figurki i mini dioramkę Westerplatte 1939. Miejsce, gdzie żołnierz polskiej piechoty wykazał wyższość nad niemieckim przeciwnikiem, pomimo ogromnej dysproporcji siły ognia. Zobacz zdjęcia figurek oraz tło historyczne wydarzeń.

Diorama Westerplatte w skali 1/35

Westerplatte - diorama 1/35Diorama przedstawia fragment muru Westerplatte i oficera obserwującego pancernik Schlezwig-Holstein w przeddzień wojny – 31 sierpnia 1939.

Wartownik

Pierwsza figurka przedstawia żołnierza piechoty Wojska Polskiego 1939 w letnim mundurze serwisowych z jego sprzętu wartownika. Mundur został wykonany z płótna lnianego koloru oliwkowego. Zużyty w czasie intensywnych ćwiczeń latem i często prany był wyblakły, w kolorze piaskowym lub prawie białym. Żołnierz jest wyposażony w polskiej produkcji karabin Mauser 98, bagnet, maskę przeciwgazowa i chlebak. Zamiast regularnych butów – trzewików i i owijek nosi wysokie buty juchtowe. Były one używane w jednostkach KOP i na Westerplatte – można je było błyskawicznie nałożyć w trakcie Alarmu.

Więcej informacji i zdjęć – patrz internet SRH Cytadela

Oficer

Druga figurka przedstawia oficera w mundurze służbowym, szytym na miarę dla oficerów. Uzbrojenie to pistolet Vis, obok niego wyposażeniem jest mapnik, maska p-gaz i lornetka. Można go wykonać w rogatywce lub w hełmie, twarz jest wzorowana na kpt. Władysławie Raginisie z walk pod Wizną, ale bez problemu może grać role oficera z załogi Westerplatte.

Zobacz też oficera na stronie Cytadeli

bagnet wz29   1_35_kalki_1939

W skład zestawu obok figurek wchodzą: podstawka żywiczna, blaszka i kalkomania oraz kolorowa instrukcja z dokładnym omówieniem oznaczeń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historia

Westerplatte jest mały zalesiony półwysep przy ujściu Wisły w Gdańsku. Liga Narodów przyznała prawo do utworzenia składu tranzytowego sprzętu Wojska Polskiego i utrzymania osłony małego oddziału piechoty w latach 1926 – 39. Spotkało się to ze sprzeciwem niemieckich władz Gdańska, które stale obserwowały to miejsce i próbowały sprowokować Polaków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Garnizon Westerplatte

Na Westerplatte stacjonował garnizon przez 180 ochotników, którzy zostali starannie wybrani z najlepszych żołnierzy. Został on wyposażony jedną armatę 76,2 mm (nieprzekalibrowaną armatę „Prawosławna”), dwa działka przeciwpancerne Bofors 37mm i cztery ciężkie moździerze 81mm.
Wszystkie budynki strażnic miały wzmocnione piwnice, czyniące z nich bunkry, o czym nie wiedzieli Niemcy pomimo ciągłych obserwacji. Oczekiwano możliwej prowokacji i ataku z Gdańska lub Prus Wschodnich. Placówka miała bronić się przez 12 godzin, aż do dotarcia odsieczy Armii Pomorze Wojska Polskiego. Niestety w wyniku zmiany planów operacyjnych Armia odmaszerowała na południe biorąc potem udział w Bitwie nad Bzurą. Westerplatte musiało więc stawić opór w osamotnieniu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Wojna

Od 1 września 1939 roku od 04:45 huraganowy ogień pancernika „Schleswig Holstein” z najcięższych dział 4x280mm i ciężkie karabiny maszynowe z portu zaatakowały Westerplatte. Okręt wystrzelił salwę z najkrótszego dystansu z kanału portowego w pobliżu Westerplatte. Napastnicy spotkali niezwykle twardy opór i zostali odparci wiele razy. Niemcy popełnili wiele błędów logistycznych i organizacyjnych. Podstawowym był brak prawidłowego rozpoznania i ich arogancja. Siły 3500 żołnierzy, okręty Kriegsmarine, 220mm moździerze i 40 bombowców nurkowych Stuka nie były w stanie pokonać małej polskiej załogi przez 7 dni. Polacy poddali się po wystrzelaniu 94% amunicji. Po stronie polskiej było tylko około 15-22 żołnierzy zabitych. Straty niemieckie były dużo cięższe – kilkuset zabitych i rannych. Obrona Westerplatte stała się ważną częścią polskiej historii i kultury podobną w wydźwięku do Thermopil. Wspomogło także obronę baz Marynarki Wojennej, opóźniając atak sił niemieckich.

Kup dioramkę Westerplatte w sklepie Arma Hobby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *