Home » Produkty Adalbertus » Karabin p-panc UR – dioramka 1/35

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Podczas kampanii 1939 roku Wojsko Polskie zniszczyło bądź uszkodziło ponad 900 pojazdów pancernych Wehrmachtu. Wbrew obiegowej opinii czołgi niemiecki spotkały się z skutecznym oporem, przykładem są bitwy pod Mokrą, Jordanowem, na przedmieściach Warszawy i w Puszczy Kampinoskiej. Obok artylerii polowej 75mm i działek ppanc Bofors 37mm duża rolę odegrały karabiny ppanc UR, przydzielone po 1 sztuce do każdego plutonu piechoty lub kawalerii.

UR-web-01

Karabion ppanc UR – zarys historii i użycia

Tajny projekt karabinu przeciw pancernego wz. 35 o kryptonimie Urugwaj – stąd skrót Ur, wszedł do produkcji w 1938 roku. Dzięki ogromnemu ładunkowi miotającemu pocisk 7,92mm przebijał pancerz ówczesnych czołgów rażąc czołgistów odpryskami pancerza o roztopionymi kroplami ołowiu. Tak trafiony czołg poza mała dziurką był nieuszkodzony i nadawał się do dalszej walki – z tym że załoga była wyłączona z akcji.

Polish_wz35_anti-tank_rifle 800px-MWP_DS7_92

zdjęcia Wikipedia

Karabiny UR przydzielono wg regulaminu po jednej sztuce na pluton, w praktyce nie wszystkie jednostki go otrzymały przed wybuchem wojny. 10 BK kawalerii zmotoryzowanej otrzymała je 5 września, więc już po bitwie z niemieckim korpusem pancernym pod Jordanowem.
Po zakończeniu walk Karabiny Ur zostały przejęte przez obydwóch agresorów. Niemcy użyli ich, jako PzB 35(p) na froncie zachodnim w 1940 roku, m.in. w szturmie Eben Emael. Następnie broń została przekazana Włochom i z ich rak ponownie trafiła w ręce alianckie.

Dane techniczne karabinu ppanc wz. 35

Kaliber 7,92 mm
Nabój 7,92 x 107 mm DS
Wymiary
Długość 1760 mm
Długość lufy 1200 mm
Masa
broni 9,5 kg (bez amunicji)
wyposażenia dodatkowego 0,5 kg (załadowany magazynek)
0,5 kg (dwójnóg)
Inne
Prędkość pocz. pocisku do 1275 m/s
Szybkostrzelność praktyczna 8 – 10 strz./min
Przebijalność pancerza 33 mm (z odległości 100 m)
15 mm (z odległości 300 m)

Diorama Obsługa Karabinu ppanc Ur 1/35

Nasza diorama w skali 1/35 przedstawia dwóch żołnierzy obsługujących karabin przeciwpancerny Ur. Scena umiejscowiona jest na polskiej wsi, żołnierze ustawieni są w zasadzce na przejeżdżające czołgi Panzerwaffe.

ur01 copy
Figurki zostały wyrzeźbione przez Oddział Ósmy z Łodzi, podstawkę wykonał Michał Madeja. W zestawie znajduje się obok figurek i Postawki ze scenerią – także kalkomania z oznakami mundurowymi i blaszki z bagnetem, paskiem do Mausera i dwójnogiem do Karabinu ppanc.
Figurki malował Damian Bauer a podstawkę Wojciech Bułhak.

ur04 copy ur03 copy
Do malowania został wykorzystany zestaw farb Lifecolor – Wojsko Polskie 1939.

ppanc Ur

Kup winietkę Obsługa karabinu ppanc Ur w sklepie Arma Hobby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *